Kosturi (Greqi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 40°31′V 21°16′L / 40.517°V 21.267°L / 40.517; 21.267

Kostur
Καστοριά
Qytet
Vendndodhja
Kostur is located in Greqia
Kostur
Kostur
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Kosturit
Komuna e Kosturit
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Kosturli
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 31′ 18″ Veri

21° 15′ 48″ Lindje

Kostur (maqedonisht: Костур/Kostur; turqisht: Kesrie; greqisht: Καστοριά/Kastoria) është një qytet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë, Greqi. Qyteti është qendra e administratës në Maqedoninë Perëndimore, dhe Dioqeza e Kosturit të kishës greke. Kosturi është i famshëm për vendndodhjen e saj të bukur dhe kishat e shumta të saj mesjetare. Qyteti ka qenë një qendër gëzofpunues nga kohët bizantine deri më sot. Sipas regjistrimit të vitit 2001 popullsia e Kosturit është 14.813 njerëz.
Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

vendndodhja

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]