Kalevishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalevisht
Καλή Βρύση
Fshat

Kalevisht (greqisht: Καλή Βρύση/Kalí Vrísi) është fshat në qarkun i Kosturit, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Καλέβιστα/Kalévista.[1] Në mes të Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile greke, fshati Kalevisht u bë e braktisur dhe nuk u ripopullua me njerëz.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Kalévista - Kalí Vrísi
  2. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. XXI, 53.