Jump to content

Linatopi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Linatop
Λινοτόπιον
Fshat

Linatop (greqisht: Λινοτόπιον/Linotópion; maqedonisht: Линотопи/Linotopi) ishte fshat në qarkun i Kosturit, Greqi.[1] Në fund të shekullit të 18 shqiptarët myslimanë bastisën Linatopin dhe vllehët u larguan.[2] Shqiptarët më vonë themeluan fshatin Zagar në vendin të Linatopit.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. 73.
  2. ^ a b Asterios Koukoudis (2003). The Vlachs: Metropolis and Diaspora. Zitros. f. 383.