Rupishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°27′V 21°15′L / 40.45°V 21.25°L / 40.45; 21.25

Rupisht
Άργος Ορεστικό
Qytezë
Vendndodhja
Rupisht is located in Greqia
Rupisht
Rupisht
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Kosturit
Komuna e Rupishtit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 625 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 27′ 9″ Veri

21° 15′ 33″ Lindje

Rupisht edhe Hurupisht (greqisht: Άργος Ορεστικό/Árgos Orestikó; maqedonisht: Хрупишта/Hrupišta; Vllahisht: Hrupisti) është një qytet në jugperëndim të Maqedonisë, Greqi. Qyteti është një qendër administrative për Maqedoninë Perëndimore. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Χρούπιστα/Khroúpista.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]