Prapacka e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Prapackë e Poshtme
Κάτω Φτεριάς
Fshat
Vendndodhja
Prapackë e Poshtme is located in Greqia
Prapackë e Poshtme
Prapackë e Poshtme
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Kosturit
Komuna e Kosturit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 27′ 59″ Veri

21° 4′ 23″ Lindje

Prapackë e Poshtme (greqisht: Κάτω Φτεριάς/Káto Fteriás) është fshat në qarkun e Kosturit, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κάτω Παπράτσκον/Káto Paprátskon.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriperëndimi, Prapacka e Poshtme kufizohet me Novoselën, nga veriu me Kërçishtin, nga jugu me Grënçin, nga lindje me Oshanjin dhe nga perëndimi me Shagun. Para vitit 1923, Prapacka e Poshtme kishte këto lagje: Prapacka e Sipërme e vendosur mbi një kodrinë, në jugu e cila banohet nga myslimanë shqiptarë, Prapacka e Poshtëme, nga veri në fushë e banuar nga kolonë bullgarë të cilët veç gjuhës së tyre flasin edhe shqipen; Mëhalla e Mesit, e vendosur mbi një kodër ndërmjet mëhallës bullgarëve (pas 1945: maqedonas) dhe Prapackës së Sipërme.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Káto Paprátskon - Káto Fteriás
  2. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 502-503.