Masllavica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Masllavicë
Μυροβλήτης
Fshat

Masllavicë (greqisht: Μυροβλήτης/Mirovlítis) është fshat në qarkun i Kosturit, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μυροσλάβιτσα/Miroslávitsa.[1] Në mes të Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile greke, fshati Masllavicë u bë e braktisur dhe nuk u ripopullua me njerëz.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Miroslávitsa - Mirovlítis
  2. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. XXI, 86.