Viçishti (Rupisht)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Viçisht
Νίκη
Fshat
Vendndodhja
Viçisht is located in Greqia
Viçisht
Viçisht
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Kosturit
Komuna e Rupishtit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 22′ 44″ Veri

21° 6′ 19″ Lindje

Viçisht (greqisht: Νίκη/Níki) është fshat në qarkun e Kosturit, Greqi. Përpara vitit 1954, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βύτσιστα/Vítsista.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për nëntë muaj, fshati shqiptar Viçisht u përpoq nëpërmjet peticioneve në Shqipëri, komisionit për shkëmbim të popullsisë, organet e qeverisë greke për të parandaluar deportimin e tyre në Turqi në vitin 1923.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]