Vreteniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vretenik
Βετέρνικο
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Kosturit
Komuna e Nestramit

Vretenik (greqisht: Βετέρνικο/Vetérniko; maqedonisht: Ветерник/Veternik) ishte fshat në qarkun i Kosturit, Greqi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ishte banuar nga vllehet dhe u shpopulluar gjatë shekullit 18.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Asterios Koukoudis (2003). The Vlachs: Metropolis and Diaspora. Zitros. f. 351-352.