Indeksi i shteteve të mirë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Indeksi i shteteve të mirë mat se sa secili nga 125 vende në listë kontribuojnë për planetin dhe për racën njerëzore nëpërmjet politikave dhe sjelljeve të tyre [1].

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indeksi është një statistikë e përbërë prej 35 pikave të të dhënave shumica prej të cilave gjenerohen nga Kombet e Bashkuara. Këto pika të të dhënave janë të kombinuara në një masë të përbashkët e cila i jep një renditje të përgjithshme dhe një renditje në shtatë kategoritë siç janë Shkencë dhe Teknologji, Kulturë, Paqe dhe Siguri Ndërkombëtare, Rendi Botëror, Planeti dhe Klima, Prosperitet dhe Barazi, Shëndet dhe Mirëqenien.

Koncepti dhe indeksi vetë janë zhvilluar nga Simon Anholt. Indeksi është ndërtuar nga Dr Robert Govers me mbështetje nga disa organizata të tjera [2].

Tre vendet kryesuese të listës të publikuar në vitin 2014 janë Irlanda, Finlanda dhe Zvicra.[3] Nëntë nga 10 vendet kryesuese të rënditjes së përgjithshme janë nga Evropa perëndimore [4]. tre vendet e fundit në listë rënditen Iraku, Libia dhe Vietnami.

Metodologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënditja e përgjithshme për vitin 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënditja Shteti Shkencë dhe
Teknologji
Kulturë Siguri dhe Paqe
Ndërkombëtare
Rendi Botëror Planet dhe
Klimë
Prosperitet
dhe Barazi
Shëndet dhe
Mirëqenie
1 flamuri Irlanda 20 7 33 4 45 1 9
2 Finlanda Finlanda 7 18 53 12 14 3 12
3 flamuri Zvicra 6 32 71 10 16 2 10
4 Holanda Holanda 18 2 97 3 23 8 2
5 Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re 10 25 37 17 7 41 17
6 Suedia Suedia 8 14 111 8 3 4 8
7 Britania e Madhe Britania e Madhe 1 12 94 9 30 9 6
8 Norvegjia Norvegjia 40 24 58 7 4 14 16
9 Danimarka Danimarka 14 9 88 5 26 35 5
10 Belgjika Belgjika 15 1 100 16 56 5 3
11 Franca Franca 12 26 92 18 10 28 15
12 Flag of Canada.svg Kanadaja 28 20 106 14 2 30 4
13 Gjermania Gjermania 11 5 109 1 29 33 18
14 Austria Austria 2 4 104 2 43 24 31
15 Australia Australia 16 38 89 13 6 36 14
16 Luksemburgu Luksemburgu 55 10 101 19 12 19 13
17 Islanda Islanda 24 37 27 15 1 101 44
18 Qipro Qipro 3 35 86 21 22 37 49
19 Spanja Spanja 37 23 120 24 24 49 1
20 Italia Italia 38 22 102 11 44 65 19
21 Flag of the United States.svg SHBA 26 41 114 28 39 53 7
22 flamuri Kosta Rika 61 64 35 25 19 42 76
23 Malta Malta 64 3 66 6 36 99 50
24 Flag of Chile.svg Kili 52 47 42 27 18 31 114
25 Japonia Japonia 46 44 77 56 11 71 33
26 Kenia Kenia 47 84 20 48 98 16 28
27 Singapori Singapori 21 39 80 121 20 7 58
28 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 17 17 87 23 68 111 26
29 Flag of Guatemala.svg Guatemala 91 57 29 76 42 21 39
30 Greqia Greqia 34 36 65 33 32 87 71
31 Flag of Colombia.svg Kolumbia 57 83 43 107 15 29 29
32 Bullgaria Bullgaria 19 27 79 36 80 70 55
33 Panama Panama 81 43 70 30 37 44 66
34 Estonia Estonia 31 6 107 80 66 66 21
35 Portugalia Portugalia 42 19 116 44 48 61 51
36 flamuri Mauritiusi 69 33 40 32 122 27 63
37 Izraeli Izraeli 5 40 81 68 35 63 103
38 Flag of Ghana.svg Gana 59 62 12 71 72 6 115
39 Flag of Ecuador.svg Ekuadori 105 79 10 39 38 90 38
40 Flag of Zambia.svg Zambia 90 85 21 47 21 11 124
41 Flag of Uruguay.svg Uruguai 104 58 5 35 13 94 95
42 Sllovakia Sllovakia 43 21 110 49 51 69 62
43 Republika Çeke Republika Çeke 4 8 121 34 77 100 67
44 flamuri Afrika jugore 29 60 15 31 102 121 56
45 flamuri Xhamajka 65 59 23 62 87 51 72
46 Kroacia Kroacia 35 30 62 73 52 85 84
47 Flag of South Korea.svg Korea Jugore 30 34 119 45 71 60 65
48 flamuri Namibia 74 52 30 89 34 25 120
49 Flag of Brazil.svg Brazili 75 49 83 37 5 123 52
50 Flag of Jordan.svg Jordania 39 78 2 101 99 81 25
51 Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidadi dhe Tobago 76 42 25 64 110 22 86
52 Polonia Polonia 32 16 105 26 83 83 81
53 Flag of Thailand.svg Tailanda 66 67 73 22 97 80 22
54 Flamuri Paraguai 120 56 8 60 31 125 27
55 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 33 55 82 41 119 20 85
56 Tunizia Tunizia 58 86 31 82 59 54 68
57 Argjentina Argjentina 67 46 55 29 25 105 112
58 Malajzia Malajzia 49 28 113 87 73 10 91
59 Flag of Uganda.svg Uganda 71 108 41 66 9 91 69
60 Moldavia Moldavia 44 65 46 51 115 84 54
61 Hungaria Hungaria 9 13 123 59 76 78 101
62 Serbia Serbia 23 31 98 52 124 52 79
63 Tanzania Tanzania 113 74 3 43 93 102 32
64 flamuri Bocvana 107 66 67 54 41 12 113
65 Rumania Rumania 48 29 75 53 69 114 74
66 Flag of Mexico.svg Meksika 70 73 91 69 84 47 30
67 Flag of Morocco.svg Maroku 68 90 76 50 85 57 40
68 Flag of Egypt.svg Egjipti 45 80 1 85 111 88 61
69 Lituania Lituania 25 11 125 58 57 109 90
70 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 22 61 63 40 106 75 109
71 Flag of Mozambique.svg Mozambiku 103 81 14 75 55 26 122
72 Armenia Armenia 50 98 39 72 95 15 110
73 Shqipëria Shqipëria 101 54 95 65 50 18 99
74 flamuri Kirgistani 72 103 47 84 114 17 47
75 flamuri Malavi 94 113 48 38 67 67 64
76 flamuri Lesoto 114 93 4 20 46 98 116
77 Gjeorgjia Gjeorgjia 63 77 51 102 105 13 87
78 Sri Lanka Sri Lanka 87 97 54 55 90 23 94
79 Turqia Turqia 51 50 112 111 60 97 20
80 Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 109 105 26 105 86 48 23
81 India India 56 53 44 91 107 117 37
82 Bjellorusia Bjellorusia 36 63 108 63 118 74 46
83 Flag of Latvia.svg Letonia 27 15 124 88 62 89 104
84 Flag of Lebanon.svg Libani 53 51 115 100 64 39 88
85 flamuri El Salvador 99 75 11 109 63 106 48
86 Peru Peru 88 87 96 81 17 62 82
87 Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe 82 45 74 122 61 76 53
88 Flamuri Bolivia 116 100 22 42 78 115 41
89 Flag of Cameroon.svg Kameruni 73 120 13 70 70 45 125
90 Senegali Senegali 78 114 32 83 91 59 60
91 Bangladeshi Bangladeshi 100 94 52 67 117 55 34
92 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 86 99 85 119 79 43 11
93 Flag of Kuwait.svg Kuvajti 85 70 18 108 104 72 83
94 Flamuri i Hondurasit Honduras 92 72 19 99 75 110 75
95 Rusia Rusia 41 68 90 106 88 112 42
96 Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Republika Demokratike e Kongos 83 123 49 115 47 40 92
97 flamuri Togo 84 89 6 110 112 58 93
98 flamuri Madagaskari 80 71 17 113 49 116 106
99 Ukraina Ukraina 13 48 117 57 120 96 105
100 Omani Omani 110 88 24 125 58 64 89
101 Flamuri Republika Dominikane 108 69 99 46 89 113 35
102 Flag of the Republic of the Congo.svg Republika e Kongos 121 111 60 103 8 46 117
103 Flag of Nigeria.svg Nigeria 111 110 9 79 74 104 80
104 flamuri Laosi 77 118 93 98 27 118 36
105 flamuri Sudani 118 125 118 96 54 32 24
106 Flag of Pakistan.svg Pakistani 106 109 61 104 108 38 43
107 Kina Kina 54 91 59 94 96 108 70
108 Ruanda Ruanda 102 121 56 120 40 34 102
109 Mongolia Mongolia 62 96 38 114 101 50 121
110 flamuri Katari 112 95 50 118 81 68 78
111 Algjeria Algjeria 79 102 45 90 109 122 57
112 Kamboxhia Kamboxhia 119 101 28 117 53 92 98
113 Flag of Syria.svg Siria 96 104 57 92 113 73 77
114 Filipinet Filipinet 115 106 64 61 82 77 107
115 Irani Irani 93 119 72 97 103 56 73
116 Flamuri Jemeni 98 122 69 86 100 93 45
117 Flag of Venezuela.svg Venezuela 117 117 34 77 33 124 118
118 Benini Benini 97 115 7 78 121 107 96
119 Flag of Indonesia.svg Indonezia 122 92 36 95 92 103 97
120 Flag of Zimbabwe.svg Zimbabveja 60 82 68 112 125 82 119
121 Angola Angola 124 112 78 116 28 95 108
122 Azerbajxhani Azerbajxhani 95 107 122 74 94 86 100
123 Iraku Iraku 125 116 84 124 65 120 59
124 Vietnami Vietnami 89 76 103 123 123 79 111
125 Flag of Libya.svg Libia 123 124 16 93 116 119 123

Kritikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë e cilësojnë se Indeksi i shteteve të mirë është i pasaktë dhe nuk është përfaqësues real i gjendjes së shteteve.[nevojitet citimi]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Anholt, Simon; Govers, Robert. "About the Index". The Good Country Index. Marrë më 1 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anholt, Simon; Govers, Robert. "Acknowledgements". The Good Country Index. Marrë më 1 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Anholt, Simon; Govers, Robert. "Overall Rankings". The Good Country Index. Marrë më 1 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Gander, Kashmira (24 qershor 2014). "Ireland is officially the 'best country in the world', says study". The Independent. Marrë më 1 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]