Kantoni Lomme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lomme
Canton de Lomme
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Nord
Arrondissement Lille
Kryeqëndra Lomme
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 48,35 km2
Popullsia 41.008 banorë 2009
Dendësia 848,15 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5974

Kantoni Lomme (frëngjisht: Canton de Lomme) është një kantondepartamentin Nord, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lomme. Ka sipërfaqe 48.35km2 dhe popullsi 41008 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lomme aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Roger Vicot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]