Kantoni Marchiennes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Marchiennes
Canton de Marchiennes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Nord
Arrondissement Douai
Kryeqëndra Marchiennes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 103,4 km2
Popullsia 41.144 banorë 2009
Dendësia 397,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5942

Kantoni Marchiennes (frëngjisht: Canton de Marchiennes) është një kantondepartamentin Nord, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Marchiennes. Ka sipërfaqe 103.4km2 dhe popullsi 41144 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Marchiennes aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Claude Quenesson

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]