Kantoni Bavay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Bavay
Canton de Bavay
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Nord
Arrondissement Avesnes-sur-Helpe
Kryeqëndra Bavay
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 127 km2
Popullsia 20.313 banorë 2009
Dendësia 159,94 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5908

Kantoni Bavay (frëngjisht: Canton de Bavay) është një kantondepartamentin Nord, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Bavay. Ka sipërfaqe 127km2 dhe popullsi 20313 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bavay aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean Jarosz

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]