Lista e futbollistëve ndërkombëtar të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Listën e futbollistëve ndërkombëtar të Kosovës përfshihen të gjithë lojtarët të cilët kanë luajtur për reprezentacionin e Kosovës në ndeshje të ndryshme ndërkombëtare zyrtare, jozyrtare dhe miqësore duke filluar nga 14 shkurti i vitit 1993 kundër Shqipërisë si dhe ndeshjeve tjera pas njohjes së Kosovës,  nga UEFA dhe FIFA në maj të vitit 2016.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është një listë e plotë e lojtarëve që kanë luajtur dhe kanë shënuar për Kosovën. [1] [2] [3] [4] [5] [6]

Paraqitjet [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Paraqitje Golat Paraqitja e parë Kundërshtari
Alushi, EnisEnis Alushi 8 0 5 Mars 2014 Haiti
Azemi, IlirIlir Azemi 1 0 5 Mars 2014 Haiti
Bunjaku, AlbertAlbert Bunjaku 6 3 5 Mars 2014 Haiti
Bytyqi, ZymerZymer Bytyqi 1 0 5 Mars 2014 Haiti
Gashi, ArdianArdian Gashi 2 0 5 Mars 2014 Haiti
Hasani, ShpëtimShpëtim Hasani 4 0 5 Mars 2014 Haiti
Kastrati, FlamurFlamur Kastrati 3 0 5 Mars 2014 Haiti
Krasniqi, LiridonLiridon Krasniqi 3 0 5 Mars 2014 Haiti
Nushi, KristianKristian Nushi 4 0 5 Mars 2014 Haiti
Pepa, AvniAvni Pepa 5 0 5 Mars 2014 Haiti
Përdedaj, FanolFanol Përdedaj 11 0 5 Mars 2014 Haiti
Raskaj, AnelAnel Raskaj 3 0 5 Mars 2014 Haiti
Rexhepi, LumLum Rexhepi 3 0 5 Mars 2014 Haiti
Sadiku, LoretLoret Sadiku 4 0 5 Mars 2014 Haiti
Toski, FatonFaton Toski 3 0 5 Mars 2014 Haiti
Ujkani, SamirSamir Ujkani 11 0 5 Mars 2014 Haiti
Avdijaj, AlbionAlbion Avdijaj 2 0 21 Maj 2014 Turkey
Bunjaku, AlbanAlban Bunjaku 1 0 21 Maj 2014 Turkey
Curri, DebatikDebatik Curri 1 0 21 Maj 2014 Turkey
Hetemaj, MehmetMehmet Hetemaj 1 0 21 Maj 2014 Turkey
Hoxha, YllYll Hoxha 2 0 21 Maj 2014 Turkey
Jashanica, BajramBajram Jashanica 3 0 21 Maj 2014 Turkey
Metaj, ShkodranShkodran Metaj 3 0 21 Maj 2014 Turkey
Mushica, KushtrimKushtrim Mushica 2 0 21 Maj 2014 Turkey
Rexhepi, DardanDardan Rexhepi 3 0 21 Maj 2014 Turkey
Zhdrella, MentorMentor Zhdrella 2 0 21 Maj 2014 Turkey
Bibleka, JulianJulian Bibleka 1 0 25 Maj 2014 Senegal
Bunjaku, EnisEnis Bunjaku 2 0 25 Maj 2014 Senegal
Bunjaku, ImranImran Bunjaku 3 1 25 Maj 2014 Senegal
Rrahmani, AmirAmir Rrahmani 6 1 25 Maj 2014 Senegal
Zejnullahu, ErollEroll Zejnullahu 3 0 25 Maj 2014 Senegal
Berisha, IlirIlir Berisha 3 0 7 Shtator 2014 Oman
Celina, BersantBersant Celina 6 1 7 Shtator 2014 Oman
Lushtaku, KushtrimKushtrim Lushtaku 1 0 7 Shtator 2014 Oman
Paqarada, LeartLeart Paqarada 7 0 7 Shtator 2014 Oman
Abazi, LeonitLeonit Abazi 1 0 10 Tetor 2015 Equatorial Guinea
Berisha, BernardBernard Berisha 8 0 10 Tetor 2015 Equatorial Guinea
Brahimi, MërgimMërgim Brahimi 2 2 10 Tetor 2015 Equatorial Guinea
Fejzullahu, ErtonErton Fejzullahu 1 0 10 Tetor 2015 Equatorial Guinea
Halimi, BesarBesar Halimi 5 0 10 Tetor 2015 Equatorial Guinea
Markaj, DenisDenis Markaj 2 0 10 Tetor 2015 Equatorial Guinea
Sulejmani, ValmirValmir Sulejmani 3 0 10 Tetor 2015 Equatorial Guinea
Bekaj, VisarVisar Bekaj 1 0 13 Nëntor 2015 Albania
Kryeziu, HekuranHekuran Kryeziu 7 0 13 Nëntor 2015 Albania
Pnishi, AlbanAlban Pnishi 7 0 13 Nëntor 2015 Albania
Rashani, ElbasanElbasan Rashani 2 2 13 Nëntor 2015 Albania
Berisha, ValonValon Berisha 6 1 5 Shtator 2016 Finland
Meha, AlbanAlban Meha 2 0 5 Shtator 2016 Finland
Rashica, MilotMilot Rashica 6 1 5 Shtator 2016 Finland
Shala, HerolindHerolind Shala 4 0 6 Tetor 2016 Croatia
Zeneli, ArberArber Zeneli 4 0 6 Tetor 2016 Croatia
Muriqi, VedatVedat Muriqi 2 0 9 Tetor 2016 Ukraine
Kololli, BenjaminBenjamin Kololli 2 0 12 Nëntor 2016 Turkey
Avdijaj, DonisDonis Avdijaj 2 0 24 Mars 2017 Iceland
Berisha, BesartBesart Berisha 1 0 24 Mars 2017 Iceland
Nuhiu, AtdheAtdhe Nuhiu 2 1 24 Mars 2017 Iceland
Aliti, FidanFidan Aliti 1 0 11 Qershor 2017 Turkey
Vojvoda, MërgimMërgim Vojvoda 1 0 11 Qershor 2017 Turkey
Nurković, AdisAdis Nurković 1 0 11 Qershor 2017 Turkey

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1993 MATCHES, Match #6 at RSSSF
  2. ^ Kosovo vs. Albania (0:1) National Football Teams
  3. ^ Kosovo (2005) National Football Teams
  4. ^ Kosovo (2007) National Football Teams
  5. ^ Kosovo (2010) National Football Teams
  6. ^ Kosovo international footballers of all-time EU-Football.info

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]