Ndryshimi mes inspektimeve të "Urani (element kimik)"

Jump to navigation Jump to search
v
përmirësime teknike, përmirësime tipografike: jane → janë, ndersa → ndërsa, nje → një, per → për (2), zinxhire → zinxhirë, eshte → është (4) duke përdorur AWB
v (përmirësime teknike, përmirësime tipografike: jane → janë, ndersa → ndërsa, nje → një, per → për (2), zinxhire → zinxhirë, eshte → është (4) duke përdorur AWB)
 
}}
'''Uraniumi''' është element kimik me simbolin U dhe ka numrin atomik 92.Uraniumi ka 92 [[Protoni|protone]] dhe 92 [[Elektroni|elektrone]].Isotopet e Uraniumit janejanë disi [[Radioaktivitet|radioaktive]].Isotopi me i gjendur ne natyre eshteështë Uranium-238(i cili ka 146 neutrone),ndersandërsa Uranium-235(i cili ka 143 neutrone) eshteështë me i rralli ne natyre perpër tu gjendur nga keto isotope.Uraniumi ka peshen me te rende atomike pas [[Plutoni (element kimik)|Plutonit]] ne elementet e gjetura ne toke.Uraniumi dekompozon ngadale duke cliruar grimca Alpha.Jetegjatesia e Uranium-238 eshteështë 4.47 miliard vite dhe ajo e Uranium-235 eshteështë 704 milione vite.Uranium-235 konsiderohet si i vetmi isotop qe ka aftesine perpër reaksione zinxhirezinxhirë ne menyre natyrale e si rrjedhoje clirone njenjë sasi energjie te konsiderueshme.
 
== Kombinimet kimike ==
== Shih dhe këtë ==
{{Sistemi periodik}}
 
{{kimi-cung}}
 
[[Kategoria:Elemente kimike]]
 
 
{{kimi-cung}}
37.617

edits

Menyja e navigimit