Epoka e Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gazeta Epoka e Re)
Jump to navigation Jump to search
Epoka e Re
Epoka e Re Logo.png
Skeda:Epoka e Re, 8 shtator 2014.jpg
Gazeta Epoka e Re në vitin 2014
LlojiGazetë ditore
BotuesiMuhamet Mavraj
RedaktorMal Qorraj
ShkruesitDrejtor: Sadik Zeqiri & Dizajni: Shkembim Krasniqi
Themeluar1999
SeliaPrishtinë
Faqja zyrtareOfficial website

Epoka e Re është një gazetë e përditshme e cila botohet në Kosovë që nga viti 1999. Mendohet se është e afërt me Partinë Demokratike të Kosovës, por si gazetë njihet për kritikat ndaj të gjitha partive politike, duke përfshirë edhe PDK-në. Themelues dhe kryeredaktor i gazetës Epoka e Re është Muhamet Mavraj, aktivist dhe ish-udhëheqës i studentëve të Universitetit të Prishtinës gjatë protestave studentore të vitit 1997.

Epoka e Re, është gazetë e rregullt ditore e cila botohet deri më sot pa ndërprerje që nga viti 1999. Drejtues - editor i kësaj gazete është Muhamet Mavraj, personalitet i njohur gjatë demonstratave studentore të 1997'ës. Epoka e Re shquhet për shkëputjen e saj nga shablloni zyrtar i kohës, në të cilin amullojnë të gjitha gazetat e tjera "të pavarura" në Kosovë. Epoka e Re, shquhet për kuadrin e saj kritik gazetaresk, i cili pikësynon arritjen e një informacioni të ri në mjedisin shqiptar dhe formësimin e audiencës kritike. Epoka e Re është gazeta më e guximshme shqiptare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numra të gazetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]