Kështjella e Epërme (Kalaja e Vashave)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kështjella e Epërme
(Kalaja e Vashave)
Medieval Višegrad Fortress, Prizren, Serbia.jpg
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Prizren, Kosovë
Ndërtuar Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 1583/48
Nr. i referencës 2948

Kështjella e Epërme ose Kalaja e Vashave (serbokroatisht: Bistrički Višegrad, turqisht: Kiz Kalesi) është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë. [1] Ky monument është i kategorisë "trashëgimi arkeologjike", i miratuar me numër 1583/48.

Historiku[redakto | përpunoni burim]

Kështjella e Epërme ose Kalaja e Vashave (e njohur në burimet sllave edhe si Vishegradi) gjendet në Kompleksin e Lumbardhit, e vendosur në një lartësi prej 12m dhe me një sipërfaqe prej 75 m² në formë katrori. [2] Përbëhet prej 4 kullave, 3 nga të cilat janë të njëjta e më të vogla, kurse ajo e hyrjes është më e madhe dhe dykatëshe. Këtu është zbuluar edhe Kisha e Shënkollit. Kështjella është shumë më e hershme se Manastiri i Kryeengjujve dhe ka lidhje kronologjike me Kalanë e Prizrenit. Është përdorur edhe në kohën osmane, si stacion i batalioneve të ushtrisë. Sipas legjendave këtu janë vendosur vajzat që kanë qenë në shërbim të ushtrisë osmane, dhe për këtë edhe quhet “Kalaja e Vashës” (turqisht: Kiz Kalesi), prandaj në literaturë mund ta gjejmë edhe me emrin Kiz Kalesi. [3]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016. 
  2. ^ "Oferta Kulturore e Prizrenit" (PDF). Prizren: Rrjeti i Organizatave të Kulturës. 2013. Marrë më 17 maj 2019. 
  3. ^ "Kulturë". Sharri Region. Marrë më 17 maj 2019. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]