Kovraga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kovragë
Krasniqaj
Fshat
Vendndodhja
Kovragë is located in Kosova
Kovragë
Kovragë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Burim
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 546 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 44′ 54″ Veri

20° 30′ 15″ Lindje

Kovragë është një vendbanim në komunën e Burimit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Krasniqaj.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kovraga është një fshat ne lindje të Burimit me një largësi prej 3 km në vij ajrore me një sipërfaqe prej rreth 4 km² me shtrirje lindje perëndim nga fshati Tomoc deri te fshati Veriq 10 km gjatësi dhe gjerësi maksimale prej 1,5 km ku ne mes e ndan lumi Shushica. Një vendbanim qe daton diku rreth 300 vjet (bazuar nga historiku i familjeve) ku gjithmonë dominonin Shqiptaret pastaj myslimanet, malazezet, serbet, romet, një fshat ky tipik bujqësor me kushte të mira klimatike për kultivimin e perimeve dhe pemëve.

Fshatin e përshkon një përrua i vogël, i rëndësishëm për bujqësinë e fshatit edhe pse është degraduar në masë të madhe e as fshatarët e as kush tjetër që merret më këtë çështje.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga ky fshat njihen familjet e para qe banojnë Salihaj, Verbaj, Blakaj, Gjocaj, Isufaj Fetahaj, Bekaj, Haxhiaj, etj.

Ndërsa familjet qe erdhën si kolon te pushtetit serbo-sllav me qellim te ndërrimit te strukturës komb fetare në përqindje jo vetëm ne ketë fshat por edhe në të terë Istogun.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]