Banja (Burim)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banjë
Bajë
Fshat
Vendndodhja
Banjë is located in Kosova
Banjë
Banjë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Burim
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Llapushë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 43′ 37″ Veri

20° 23′ 29″ Lindje

Banjë ose Banja e Pejës/Banja e Istogut është një vendbanim në komunën e Burimit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Bajë. Banja e Pejës posedon kanalizim, ujësjellës, PTK, kopsht të fëmijëve, shkollë fillore, dyqane, restauronte, parqe, etj. Që i jep edhe imazhin e një qytetëse solide.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Banjë ndodhet në perëndim të Dukagjinit. Gjendet 80 km larg Prishtinës dhe 12 km larg Pejës, rrëzë masivit malor të Alpeve Shqiptare. Në afërsi rrjedh lumi Drini i Bardhë dhe lumi i Burimit. Lartësia mbidetare e Banjës së Pejës është 560 m.

Banjën e Pejës dhe ujin e saj mineral e kanë shfrytëzuar romakët e vjetër, turqit dhe shfrytëzohet edhe sot.

Temperatura e ujit mineral i cili buron në këtë vend është 11-47 °C.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendi nuk është në numër shumë të lartë pasi që ky është vend i formuar nga banorë të vendeve të ndryshme, p.sh. kryesisht nga komuna dhe rajoni i Pejës.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banja e Pejës ka në dispozicion 3 hotele momentalisht në pronësi shoqërore të cilave do u definohet statusi në të ardhmen e shkurtër.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]