Mehmeti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mehmedi i I)
Shko te: navigacion, kërko
Sulltan Mehmedi i I

Sultan Çelebi Mehmed ulind në vitin 1389 në Bursë dhe jetoi gjer me 1421. Si Sulltan i Perandoris Osmane ishte prej vitit 1413–1421.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Parardhësi 
Mehmedi i I
 Sulltan i 5-të Perandorisë Osmane 
fl. 1413-1421
Pasardhësi 
Murati i II