Mingachevir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Mingachevir (kthjellim)


Mingachevir
Mingəçevir
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Aran
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 130 km2
Popullsia 97.800 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 752,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Mingachevir (Gjuha azere: Mingəçevir) është një qytet pjesë e rajonit ekonomik Aran në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se qyteti ka një popullsi prej 97800 banorësh. Sipërfaqja e qytetit është 130 km².[1] Mingachevir gëzon të njëjtin status me rajonet e Azerbajxhanit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative e Azerbajxhanit