Ndryshimi mes inspektimeve të "Deçani"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
v (Bot: Migrating 19 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q939112 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
 
== Kultura ==
[[Skeda:Dečani3.jpg|thumbparapamje|Kisha Visoki Deçani]]
Para masave të dhunëshme [[serb]]e të viteve [[1990]] - [[1999]], komuna e Deçanit ka pasur 4 biblioteka publike me 106.800 libra, por, gjatë [[Lufta e Kosovës|luftës]], "dora e zezë" ka zhdukur bibliotekën e [[Juniku]]t dhe ka dëmtuar bibliotekat e tjera të kësaj komune. Duke përfshirë edhe bibliotekën e zhdukur të Junikut, e cila ka pasur 26.850 libra, dhe një numër librash në bibliotekat e tjera, në komunën e Deçanit, gjithësejt janë zhdukur 90.500 libra, 90 % më shumë se sa numri i tërësishëm i librave.
 

Menyja e navigimit