Kantoni Boves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Boves
Canton de Boves
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Amiens
Kryeqëndra Boves
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 184,06 km2
Popullsia 19.598 banorë 1999
Dendësia 106,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8013
Kantoni Boves – harta_foto

Kantoni Boves (frëngjisht: Canton de Boves) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Boves. Ka sipërfaqe 184.06km2 dhe popullsi 19598 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Boves aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Olivier Jardé NC

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]