Kantoni Roisel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Roisel
Canton de Roisel
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Péronne
Kryeqëndra Roisel
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 162,62 km2
Popullsia 7.689 banorë 1999
Dendësia 47,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8036
Kantoni Roisel – harta_foto

Kantoni Roisel (frëngjisht: Canton de Roisel) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Roisel. Ka sipërfaqe 162.62km2 dhe popullsi 7689 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Roisel aktualisht përbëhet nga 22 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Michel Boulogne

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]