Kantoni Gamaches

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Gamaches
Canton de Gamaches
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Abbeville
Kryeqëndra Gamaches
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 154,38 km2
Popullsia 12.211 banorë 1999
Dendësia 79,1 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8022
Kantoni Gamaches – harta_foto

Kantoni Gamaches (frëngjisht: Canton de Gamaches) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Gamaches. Ka sipërfaqe 154.38km2 dhe popullsi 12211 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Gamaches aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Daniel Destruel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]