Kantoni Nouvion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Nouvion
Canton de Nouvion
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Abbeville
Kryeqëndra Nouvion
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 167,6 km2
Popullsia 7.452 banorë 1999
Dendësia 44,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8031
Kantoni Nouvion – harta_foto

Kantoni Nouvion (frëngjisht: Canton de Nouvion) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Nouvion. Ka sipërfaqe 167.6km2 dhe popullsi 7452 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Nouvion aktualisht përbëhet nga 17 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Claude Buisine

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]