Kantoni Nesle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Nesle
Canton de Nesle
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Péronne
Kryeqëndra Nesle
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 11,145 km2
Popullsia 7.546 banorë 1999
Dendësia 677,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8030
Kantoni Nesle – harta_foto

Kantoni Nesle (frëngjisht: Canton de Nesle) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Nesle. Ka sipërfaqe 11.145km2 dhe popullsi 7546 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Nesle aktualisht përbëhet nga 21 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Paul Pilot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]