Kantoni Roye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Roye
Canton de Roye
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Montdidier
Kryeqëndra Roye
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 199,61 km2
Popullsia 13.297 banorë 2007
Dendësia 66,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8038
Kantoni Roye – harta_foto

Kantoni Roye (frëngjisht: Canton de Roye) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Roye. Ka sipërfaqe 199.61km2 dhe popullsi 13297 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Roye aktualisht përbëhet nga 33 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Christine Lefèvre

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]