Kantoni Moreuil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Moreuil
Canton de Moreuil
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Montdidier
Kryeqëndra Moreuil
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 182,87 km2
Popullsia 11.388 banorë 1999
Dendësia 62,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8028
Kantoni Moreuil – harta_foto

Kantoni Moreuil (frëngjisht: Canton de Moreuil) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Moreuil. Ka sipërfaqe 182.87km2 dhe popullsi 11388 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Moreuil aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Pierre Boulanger

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]