Kantoni Péronne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Péronne
Canton de Péronne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Péronne
Kryeqëndra Péronne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 190,88 km2
Popullsia 17.123 banorë 1999
Dendësia 89,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8033
Kantoni Péronne – harta_foto

Kantoni Péronne (frëngjisht: Canton de Péronne) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Péronne. Ka sipërfaqe 190.88km2 dhe popullsi 17123 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Péronne aktualisht përbëhet nga 21 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Pierre Linéatte

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]