Kantoni Friville-Escarbotin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Friville-Escarbotin
Canton de Friville-Escarbotin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Abbeville
Kryeqëndra Friville-Escarbotin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 56,48 km2
Popullsia 12.046 banorë 1999
Dendësia 213,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8046
Kantoni Friville-Escarbotin – harta_foto

Kantoni Friville-Escarbotin (frëngjisht: Canton de Friville-Escarbotin) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Friville-Escarbotin. Ka sipërfaqe 56.48km2 dhe popullsi 12046 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Friville-Escarbotin aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Daniel Lefèvre (App. Modem)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]