Kantoni Chaulnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Chaulnes
Canton de Chaulnes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Péronne
Kryeqëndra Chaulnes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 143,04 km2
Popullsia 6.564 banorë 1999
Dendësia 45,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8015
Kantoni Chaulnes – harta_foto

Kantoni Chaulnes (frëngjisht: Canton de Chaulnes) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Chaulnes. Ka sipërfaqe 143.04km2 dhe popullsi 6564 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Chaulnes aktualisht përbëhet nga 22 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Philippe Cheval

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]