Kantoni Rosières-en-Santerre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rosières-en-Santerre
Canton de Rosières-en-Santerre
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Montdidier
Kryeqëndra Rosières-en-Santerre
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 130,33 km2
Popullsia 8.355 banorë 1999
Dendësia 64,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8037
Kantoni Rosières-en-Santerre – harta_foto

Kantoni Rosières-en-Santerre (frëngjisht: Canton de Rosières-en-Santerre) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rosières-en-Santerre. Ka sipërfaqe 130.33km2 dhe popullsi 8355 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rosières-en-Santerre aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - José Sueur

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]