Lista e shqiptarëve në Gjermani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Politikanë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikantë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mjekësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arte dhe Argëtim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biznesi dhe shoqëria civile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Pearson, Owen (2006). Albania in the Twentieth Century: a history. I.B. Tauris. fq. 568. ISBN 1-84511-013-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kryetari – Komuna e Preshevës". Arkivuar nga origjinali më 2021-01-17. Marrë më 2021-03-29.
 3. ^ "nur-fettahogl". nur-fettahoglu.blogspot (në turqisht). Marrë më 2018-02-13.
 4. ^ "nur_aysan_hakkinda_bilinmesi_gereken". harpersbazaar (në turqisht). Marrë më 2019-05-12.
 5. ^ "Kurtlar Vadisi Filistin'in esas kızı Nur Aysan hakkında bilinmesi gereken 30 şey". sabah (në turqisht). Marrë më 2019-05-12.
 6. ^ "Derde film rond Vincke en Verstuyft in de maak". Het Nieuwsblad (në holandisht). 18 janar 2010. Marrë më 4 gusht 2011.
 7. ^ "O Ses Türkiye İrem Helvacıoğlu kimdir? İrem Helvacıoğlu kimdir kaç yaşında nereli? | STAR". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "İrem Helvacıoğlu Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi". 22 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "İrem Helvacıoğlu kimdir? İrem Helvacıoğlu nereli ve kaç yaşında?". 5 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2019. Marrë më 19 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "İrem Helvacıoğlu". 22 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2020. Marrë më 7 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ardian Bujupi ist nicht Adrian aber im Recall! Deutschland sucht den Superstar News & Videos". Arkivuar nga origjinali më 2011-02-23. Marrë më 2011-04-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ ""Ein Leben lang kriminell" – Azet im Kesselhaus". morgenpost.de (në gjermanisht). Berliner Morgenpost. 28 shtator 2018. Marrë më 11 dhjetor 2019. Seine Eltern kamen als Kriegsflüchtlinge aus dem Kosovo, der Vater ist querschnittgelähmt, und die Familie weiß aus Erfahrung, was Rassismus bedeutet.
 13. ^ "Lansohet dueti i shumëpritur i Azet dhe Dhurata Dorës". telegrafi.com. 28 shkurt 2020. Marrë më 4 mars 2020.
 14. ^ "Butrint Imeri–Biografia". TeksteShqip. Marrë më 3 shkurt 2020.
 15. ^ "Butrint Imeri #Bio". Top Channel. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2020. Marrë më 3 shkurt 2020.
 16. ^ "Nimo und Dardan kündigen Release Date von "Telefon" an". hiphop.de (në gjermanisht). 14 shtator 2017. Marrë më 7 shkurt 2020.
 17. ^ "Filloreta Raçi (Fifi)–Biografia". TeksteShqip. Marrë më 10 mars 2021.
 18. ^ "Fifi #Bio". Top Music Awards. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2020. Marrë më 10 mars 2021.
 19. ^ "Fifi: Nuk do doja të isha kthyer në Kosove, nuk do kisha vuajtur kaq shumë". Televizioni Klan (TV Klan). 5 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2021. Marrë më 11 mars 2021. Sepse unë kam lindur në Gjermani edhe kam jetuar atje deri në 2000
 20. ^ "Film ab! Jetzt spielen auch die Eltern mit". Der Tagesspiegel (në gjermanisht). 23 qershor 2008. Marrë më 23 mars 2010.
 21. ^ "Shkodran Mustafi: Profile". worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Marrë më 29 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Panorama-sport (22 janar 2014). "Shkodran Mustafi, "blerja" e kombetares". Panorama sport. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2014. Marrë më 22 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Mërgim Mavraj – Euro 2016 profile". FSHF.org. Marrë më 29 nëntor 2017. Kur i keni patur fillesat me futbollin? Kur keni filluar të luani si futbollist profesionist? Kam filluar të luaj kur isha rreth 10 vjec.
 24. ^ "Florent Muslija". worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Marrë më 22 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "A e dini prej nga është super-lojtari i Kosovës, Besar Halimi?" [Do you know where the Kosovo super-player, Besar Halimi, comes from?]. GazetaOlle. 15 nëntor 2017.[lidhje e vdekur]
 26. ^ "Steckbrief von – Eintracht Frankfurt". Arkivuar nga origjinali më 2014-02-04. Marrë më 2016-08-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Dreier im Derby" (në gjermanisht). VfL Wolfsburg. 28 janar 2018.
 28. ^ "Edhe një kosovar bëhet pjesë e Bundesligës, 20 vjeçari mbrëmë debutoi tek skuadra e njohur gjermane". Gazeta Blic. 28 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2018. Marrë më 26 shtator 2022.
 29. ^ "BoxRec: Luan Krasniqi". Boxrec.com. Marrë më 28 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Luan Krasniqi". Luankrasniqi.blospot.com. Marrë më 28 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)