Ndryshimi mes inspektimeve të "2012–13 Serie A"

Jump to navigation Jump to search
v
rregullim i sintaksës
v (rregullim i sintaksës)
'''2012–13 Serie A''' (njihet si Serie A TIM për shkak të sponsorit zyrtar) është edicioni i 81 që kur kësaj kampionati iu ndryshua emri. Ky kampionat filloi më 25 Gusht 2012 dhe mbaroi më 19 Maj 2013 <ref>{{cite news|url=http://www.football-italia.net/17077/no-early-serie-start |publisher=[[Football Italia]]| work=Football-Italia.net| date=26 March 2012 |title=No early Serie A start}}</ref>. [[Juventus FC|Juventus]] ishte kampioni në fuqi, i cili arriti të fitoj edhe këtë kompedicion.
 
Në total kishte 20 skuadra, 17 skuadra nga sezoni 2011-12 dhe 3 skuadra nga sezoni 2011-12 në Serie B. Si në vitet e mëparëshme, kompania NIKE nxorri topin ku u luajt në të gjithë ndeshjet e sezonit <ref>{{cite web|title=Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls|url=http://pes-parche.com/2012/03/balones-nike-maxim-temporada-2012-2013-official-match-ball-full-hd.html|publisher=pes-parche.com|date=20 April 2012 |accessdate=20 April 2012|language=Spanish}}</ref>.
 
== Eventi ==
Sezoni 2012-13 është rikthimi i [[Delfino Pescara 1936|Pescarës]], [[Torino F.C.|Torinos]] dhe [[U.C. Sampdoria|Sampdorias]], të cilët u rikthyen në [[Serie A]] pas 9, 3, dhe 1 viti respektivisht. Është gjithashtu edhe sezoni i parë [[Cagliari Calcio|Cagliarit]] jashtë stadiumit Stadio Sant'Elia pas më shumë se 40 viteve <ref>{{cite news |url=http://www.repubblica.it/sport/calcio/serie-a/cagliari/2012/05/21/news/rivoluzione_in_arrivo_is_arenas-35653028/ |publisher=La Repubblica |language=Italian |accessdate=21 May 2012 |date=21 May 2012 |title=Sant'Elia addio, 'Is Arenas' è realtà}}</ref>.
 
== Skuadrat ==
== Referenca ==
<references/>
 
 
[[Kategoria:Seria A]]

Menyja e navigimit