Udhëheqës të shteteve në vitin 1930

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Udhëheqës të shteteve në vitin 1930 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Jugut[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Veriut[redakto | redakto tekstin burimor]

Australia dhe Oqeania[redakto | redakto tekstin burimor]

Azi[redakto | redakto tekstin burimor]

Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Bashkimi Sovjetik
  • Kryetari i Partisë Komuniste - Joseph Stalin, Sekretari i Pergjithshëm (1922–1953)
  • Kryetari i Shtetit - Mikhail Kalinin, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetik (1922–1946)
  • Premier -
   1. Alexei Rykov, Kryetar i Këshillit të Komisarëve Popullorë të Bashkimit Sovjetik (1924–1930)
   2. Vyacheslav Molotov, Kryetar i Këshillit të Komisarëve Popullorë të Bashkimit Sovjetik (1930–1941)

Liderët Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]