Udhëheqës të shteteve në vitin 1934

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Udhëheqës të shteteve në vitin 1934 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Jugut[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Veriut[redakto | redakto tekstin burimor]

Australia dhe Oqeania[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Flamuri Fixhi -
    • Monark - George V, Mbreti i Britanisë së Madhe (1910–1936)

Azi[redakto | redakto tekstin burimor]

Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Flamuri Bashkimi Sovjetik
    • Kryetari i Partisë Komuniste - Joseph Stalin, Sekretari i Pergjithshëm (1922–1953)
    • Kryetari i Shtetit - Mikhail Kalinin, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetik (1922–1946)
    • Premier - Vyacheslav Molotov, Kryetar i Këshillit të Komisarëve Popullorë të Bashkimit Sovjetik (1930–1941)

Liderët Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]