Udhëheqës të shteteve në vitin 1965

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Udhëheqës të shteteve në vitin 1965 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flag of Rhodesia.svg Rodezia (shtet i panjohur, de facto i pavarur)
  • Rodezia e Jugut deklaron pavarësinë në 11 Nëntor 1965
  • Monark - Elizabeth II, Mbretëresha e Rodezisë (pa djeninë e saj) (1965–1970)
  • Guvernator - Sir Humphrey Gibbs (1959–1969)
  • Administratori Qeveritar - Clifford Dupont (1965–1970)
  • Kryeministër - Ian Smith (1965–1979)

Amerika e Jugut[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Veriut[redakto | redakto tekstin burimor]

Australia dhe Oqeania[redakto | redakto tekstin burimor]

Azi[redakto | redakto tekstin burimor]

Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Bashkimi Sovjetik
  • Kryetari i Partisë Komuniste - Leonid Brezhnev, Sekretari i Përgjithshëm (1964–1982)
  • Kryetari i Shtetit -
   1. Anastas Mikoyan, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetit Suprem (1964–1965)
   2. Nikolai Podgorny, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetit Suprem (1965–1977)
  • Premier - Alexei Kosygin, Kryetar i Këshillit të Ministrave (1964–1980)

Liderët Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]