Udhëheqës të shteteve në vitin 1923

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Udhëheqës të shteteve në vitin 1923 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Jugut[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Veriut[redakto | redakto tekstin burimor]

Australia dhe Oqeania[redakto | redakto tekstin burimor]


Azi[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Hong Kong -
  • Monark – George V, Mbreti i Britanisë së Madhe (1910–1936)
  • Guvernator -

Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Red flag.svg Bashkimi Sovjetik
  • Kryetari i Partisë Komuniste - Joseph Stalin, Sekretari i Pergjithshëm (1922–1953)
  • Kryetari i Shtetit - Mikhail Kalinin, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetik (1922–1946)
  • Premier - Vladimir Lenin, Kryetar i Këshillit të Komisarëve Popullorë të Bashkimit Sovjetik (1922–1924)

Liderët Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]