Udhëheqës të shteteve në vitin 1977

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Udhëheqës të shteteve në vitin 1977 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Jugut[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Veriut[redakto | redakto tekstin burimor]

Australia dhe Oqeania[redakto | redakto tekstin burimor]

Azi[redakto | redakto tekstin burimor]

Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Bashkimi Sovjetik
  • Kryetari i Partisë Komuniste - Leonid Brezhnev, Sekretari i Përgjithshëm (1964–1982)
  • Kryetari i Shtetit -
   1. Nikolai Podgorny, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetit Suprem (1965–1977)
   2. Leonid Brezhnev, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetit Suprem (1977–1982)
  • Premier - Alexei Kosygin, Kryetar i Këshillit të Ministrave (1964–1980)

Liderët Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]