Udhëheqës të shteteve në vitin 1956

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Udhëheqës të shteteve në vitin 1956 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Afrikë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Sudani
  • Sudani Anglo-Egjiptian fitoi pavarësinë në 1 Janar 1956
  • President - Këshilli i Sovranitetit (1956–1958)
  • Kryeministër -
   1. Ismail al-Azhari (1954–1956)
   2. Abdallah Khalil (1956–1958)

Amerika e Jugut[redakto | redakto tekstin burimor]

Amerika e Veriut[redakto | redakto tekstin burimor]

Australia dhe Oqeania[redakto | redakto tekstin burimor]

Azi[redakto | redakto tekstin burimor]

Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

Liderët Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]