Çabra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çabër
Fshat
Vendndodhja
Çabër is located in Kosova
Çabër
Çabër
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Zubin Potok
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 54′ 24″ Veri

20° 46′ 21″ Lindje

Çabër është fshat tradicional shqiptar 12 km në verilindje të Mitrovicës i banuar nga shqiptarët që nga periudhat më të herëshme. Banorët e këtij fshati gjatë periudhës njëqindvjeçare të sundimit serb treguan qëndrueshmëri dhe papërkulshmëri ndaj armikut, përkundër presionit të tmerrshëm dhe fshati përjetoj edhe kolonizimin. Në luftën e fundit u dogj në tërsi nga çetnikët serbë, ndërsa popullata civile u dëbuan për në Mitrovicë (28.III.1999).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Klubi Letrar Internacional "Arif Shala". f. 17. ISBN 978-9951-663-35-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]