Jump to content

Çabra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çabër
Fshat

Çabër është fshat tradicional shqiptar 12 km në verilindje të Mitrovicës i banuar nga shqiptarët që nga periudhat më të herëshme. Banorët e këtij fshati gjatë periudhës njëqindvjeçare të sundimit serb treguan qëndrueshmëri dhe papërkulshmëri ndaj armikut, përkundër presionit të tmerrshëm dhe fshati përjetoj edhe kolonizimin. Në luftën e fundit u dogj në tërsi nga çetnikët serbë, ndërsa popullata civile u dëbuan për në Mitrovicë (28.III.1999). [1]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Klubi Letrar Internacional "Arif Shala". fq. 17. ISBN 978-9951-663-35-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]