Kërligata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kërligatë
Fshat
Vendndodhja
Kërligatë is located in Kosova
Kërligatë
Kërligatë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Zubin Potok
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 859 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 49′ 55″ Veri

20° 43′ 58″ Lindje

Kërligatë është një vendbanim në komunën e Zubin Potokut, Kosovë. Kërligatë historikisht i perket ketij rajonit Drenica.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë së fshatit Kërligatë[1]

Viti Popullsia
1912 96
1948 142
1953 140
1961 121
1971 75
1981 33
1991 11
2011 0

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Evolution of the population 1948-2011". Marrë më 14 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]