Kantoni Chantilly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Chantilly
Canton de Chantilly
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Oise
Arrondissement Senlis
Kryeqëndra Chantilly
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 87,69 km2
Popullsia 37.017 banorë 2007
Dendësia 422,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6036
Kantoni Chantilly – harta_foto

Kantoni Chantilly (frëngjisht: Canton de Chantilly) është një kantondepartamentin Oise, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Chantilly. Ka sipërfaqe 87.69km2 dhe popullsi 37017 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Chantilly aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]