Kantoni Pont-Sainte-Maxence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pont-Sainte-Maxence
Canton de Pont-Sainte-Maxence
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Oise
Arrondissement Senlis
Kryeqëndra Pont-Sainte-Maxence
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 139,26 km2
Popullsia 27.770 banorë 2007
Dendësia 199,41 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6030
Kantoni Pont-Sainte-Maxence – harta_foto

Kantoni Pont-Sainte-Maxence (frëngjisht: Canton de Pont-Sainte-Maxence) është një kantondepartamentin Oise, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-Sainte-Maxence. Ka sipërfaqe 139.26km2 dhe popullsi 27770 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pont-Sainte-Maxence aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Michel Delmas

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]