Kantoni Noyon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Noyon
Canton de Noyon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Oise
Arrondissement Compiègne
Kryeqëndra Noyon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 132,28 km2
Popullsia 25.328 banorë 2007
Dendësia 191,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6029
Kantoni Noyon – harta_foto

Kantoni Noyon (frëngjisht: Canton de Noyon) është një kantondepartamentin Oise, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Noyon. Ka sipërfaqe 132.28km2 dhe popullsi 25328 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Noyon aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]