Jump to content

Koha Ditore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gazeta Koha Ditore)
Koha Ditore
Koha Ditore në vitin 2006
LlojiGazetë ditore
FormatiBerliner
Pronar(ë)Koha Group
Themelues(it)Veton Surroi
BotuesiFlaka Surroi
Shkruesit37
Themeluar1997
Gjuhë(t)shqip
SeliaPrishtinë
Qarkullimi10,665 ditore
Faqja zyrtareOfficial website

Koha Ditore është gazetë e përditshme nga Kosova e themeluar në vitin 1997 në kuadër të Grupit Koha. Botohet në Prishtinë nga kompania Koha, tash pronë e publicistes kosovare Flaka Surroi. Kryeredaktor i gazetës është Agron Bajrami.

Gjatë bombardimeve të NATO-s Koha Ditore u botua në egzil, në Maqedoni.

Koha Ditore është gazeta më e lexuar dhe më e shitur në Kosovë. Botimi ndërkombëtar i Kohës Ditore mund të blihet në vende të caktuara pothuajse në të gjithë Evropën.

Pas inkuadrimit në politikë të Veton Surroit botuese e gazetës është motra e Surroit, Flaka Surroi.

Në të gjitha hulumtimet e lexueshmërisë së gazetave në Kosovë në 11 vitet e fundit, Koha Ditore ka rezultuar si gazeta më e lexuar dhe më e besuar. Sipas një raporti të OSBE-së në 2009, Koha Ditore gëzoi lexueshmërinë e 38% të lexuesve.[1]

Së fundi, Koha Ditore lidhi marrëveshje partneriteti me gazetën e njohur amerikane, The New York Times. Si rezultat i kësaj marrëveshjeje, në Koha Ditore, çdo të martë, botohet një shtojcë me artikujt më interesantë të The New York Times, të seleksionuar posaçërisht për lexuesit e gazetës Koha Ditore.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tirazhi dhe politizimi i mediave të shkruara në Kosovë" (PDF). OSBE. mars 2010. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-01-19. Marrë më 2023-08-05.