Kantoni Amiens-7-Sud-Ouest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Amiens-7-Sud-Ouest
Canton d'Amiens-7
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Amiens
Kryeqëndra Amiens
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 57,15 km2
Popullsia 137.157 banorë 1999
Dendësia 2.399,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8044
Kantoni Amiens-7-Sud-Ouest – harta_foto

Kantoni Amiens-7-Sud-Ouest (frëngjisht: Canton d'Amiens-7-Sud-Ouest) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Amiens. Ka sipërfaqe 57.15km2 dhe popullsi 137157 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Amiens-7-Sud-Ouest aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Pierre Tétu

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]