Lista e shqiptarëve në vendet nordike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kjo është një listë jo e plotë e shqiptarëve që kanë jetuar dhe punuar në të kaluarën ose që aktualisht jetojnë dhe punojnë në vendet nordike.

Suedi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademi & shkencë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arte & argëtim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sportistë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finlandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Norvegji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danimarkë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Rizah Sheqiri, Invandrade författare" (në suedisht). Immi.se. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 2010-07-26.
 2. ^ Final results from European Parliament elections in Sweden Arkivuar 21 shtator 2019 tek Wayback Machine Read 2019-05-31 (in Swedish)
 3. ^ "Dafina: Kam 23 vite që nuk flas me babin". Arkivuar nga origjinali më 2013-08-19. Marrë më 2013-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "miss-beqiri-puts-brave-face" (në anglisht). mirror. 17 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 5. ^ "Kidda–Biografia". TeksteShqip. Marrë më 10 tetor 2020.
 6. ^ "Shumë i famshëm në Kosovë por jeton në Suedi, a e dini prej nga vjen Kidda?". Privé. 30 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2020. Marrë më 10 tetor 2020.
 7. ^ "Europeiskt intresse för Elfsborgs Zeneli" [European interest in Elfsborg's Zeneli] (në suedisht). Sveriges Radio. 15 qershor 2015. Arber Zeneli, född 25 februari 1995, är en svensk mittfältare med albanskt ursprung som spelar för IF Elfsborg i Allsvenskan
 8. ^ „Offside“ – Article from the sverige football magazine Offside over Ajdarevic by footballinfinland.wordpress.com
 9. ^ "Dresheviq nga Tuzi zgjedh Kosovën" [Dreshaj from Tuzi chooses Kosovo]. Malesia.me. 22 maj 2019. Një nga risitë është edhe futbollisti nga Tuzi, Ibrahim Dreshaj i cili ka zgjedhur të përfaqësoi Kosovën[lidhje e vdekur]
 10. ^ "Erton – Dif:s egen Zlatan" (në suedisht). Svenska Dagbladet. 25 gusht 2012.
 11. ^ "Zero Zero Football profile". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 12. ^ "Gzim Istrefi skrev på för KBK | Karlstad BK". Arkivuar nga origjinali më 2014-03-16. Marrë më 2013-03-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Lista e shqiptarëve në vendet nordike në Soccerway
 14. ^ https://diasporashqiptare.al/2021/03/04/norvegji-sipermarresi-shqiptar-bujar-zhuri-ja-investimet-nordike-ne-shqiperi/
 15. ^ https://www.albinfo.at/arkitektit-shqiptar-atdhe-belegu-nga-norvegjia-ne-listen-e-10-te-rinjve-ne-ngritje/
 16. ^ https://portalb.mk/804809-dy-nga-lokalet-e-sulmuara-ne-oslo-norvegji-jane-me-pronare-shqiptare-nga-tetova/
 17. ^ https://www.epokaere.com/se-shpejti-hapet-shkolla-shqipe-liria-ne-norvegji/
 18. ^ "Shala vraket Norge". Aftenposten (në norvegjisht). Norwegian News Agency. 23 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2013. Marrë më 23 maj 2013.
 19. ^ Bittman, Mark (3 nëntor 2011). "Rene Redzepi, the Prince of Denmark". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Moran, Terry (18 qershor 2010). "René Redzepi: In His Own Words" (Transcript and video). Nightline. ABC News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Shqiptari Riza Durmishi thirret nga Danimarka për të luftuar me shqiptarët". Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2018. Marrë më 2018-08-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ http://www.kt.gov.rs/lt/news/arkiva-e-lajmeve/njeriu-yne-qe-jeton-ne-danimarke-ka-shperndare-95-pako-humanitare-ne-bujanoc/