Provinca Lleida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lleida (provincë))
Jump to navigation Jump to search
Provinca Lleida
Província de Lleida (katalonisht)
Provincia de Lhèida (oksitanisht)
Provincë
Stema_figura
Stema
Bandera de la provincia de Lérida.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Katalonia
Kryeqyteti Lleida
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,150 km2
Popullsia 440,915 banorë (2013 [1])

Lleida është një provincë e komunitetit autonom Katalonia, në Spanjë. Lleida ka një popullsi prej 440,915 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12,150 km2.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]