Jump to content

OPA (Këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"OPA"
Skeda:AlkaiosOpa.jpg
Kopertina e Albumit
Këngë nga Giorgos Alkaios
Publikimi26 shkurt, 2010
FormatiDigital Download
Regjistrimi2010
ZhanriEuropop, pop, dance
Gjatësia3:02
CilësiaFriends Music Factory
TekstshkruesGiorgos Alkaios, Giannis Antoniou, Friends
ProducerGiorgos Alkaios
"OPA"
Festivali Evropian i Këngës 2010
ShtetiGreqia
PerformuesGiorgos Alkaios & Friends
GjuhaGreke
KompozitorëGiorgos Alkaios
TekstshkruesGiannis Antioniou & Friends
Performanca e Finales
Paraqitjet tjera
◄ This Is Our Night (2009)   

OPA (ΩΠΑ) është një këngë ritmike nga Giorgos Alkaios dhe Grupit Friends nga Greqia. Gjithashtu kjo këngë do riprezantojë Greqinë në Festivalin Evropian të Këngës 2010Oslo.[1][2]. Kënga ka qenë një ndër më të favorizuarat nga Greqi. Kënga në fakt flet për kërcimet Greke, ndjesitë etj. Kënga është shkruar nga Giannis Antioniou & Friends, ndërsa e kompozuar nga vetë Giorgos Alkaios.

Regjistrimi/Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga është regjistruar në vitin 2010 ndërsa është publikuar më 26 shkurt, 2010. Kënga u publikua nga Hellenic Broadcasting Corporation (ERT), ndërsa është "Digital Download", dhe regjistrimi publik i studios u bë publik më 12 mars, 2010 nga Universal Music Group (Greqi)

Finalja Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja kombëtare e Greqisë u mbajt më 12 mars, 2010Athinë, dhe këtë event e fitoi Girgos Alkaios.

Draw Artist Song Përkthimi Place
1 Christos Hatzinasios "Illusion" Iluzion -
2 Sunny Baltzi & Second Skin "Game of Life" Loja e jetës -
3 Manos Pyrovolakis "Kivotos tou Noe" Arka e Noait 2
4 Giorgos Alkeos & Friends "OPA" - 1
5 Yorgos Karadimos "Polemao" Po Luftoj 3
6 Melisses "O Kinezos" Kinezët -
7 Émigré "Touch me Deep Inside" Më prek thellë brenda -

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]